Rynek herbaty w 2015 roku – podsumowanie

Autor: Jakub
30 grudnia 2012

W 2015 roku herbata pozostała w gronie najchętniej spożywanych gorących napojów Polsce, jednak spożycie wg poszczególnych rodzajów herbaty zmieniło się nie do poznania. Wielu z nas nie wyobraża sobie dnia bez kubka herbaty i ten trend zostaje zdecydowanie podtrzymany i potwierdzony w statystykach. Co więcej, Europa dalej pozostaje oazą czarnej herbaty, jednak wymagania (głównie poszukiwanie zdrowotnych i smakowych właściwości) konsumentów bardzo szybko się zmieniają i to, co z zeszłym roku uchodziło za normę, dziś nie do końca odnajduje zastosowanie w rzeczywistości.

Zgodnie z najnowszymi statystykami Europejskiego Urzędu Statystycznego, największa zmiana w strukturze spożycia poszczególnych rodzajów herbaty ma miejsce na linii czarna – zielona. Spożycie zielonej herbaty rośnie bowiem rok do roku o ok. 3%, podczas gdy czarna herbata traci ok. 4%. Czy można wyciągać prostolinijne wnioski o stopniowym exodusie miłośników czarnej herbaty i przejście na zieloną stronę mocy? Europejscy naukowcy nie są jeszcze zgodni, natomiast pewny jest wzrost zainteresowania zieloną herbatą w Polsce, zarówno w formie ekspresowych torebek, jak i parzonych liści.

Co do otoczenia konkurencyjnego, w 2015 r. nie zanotowano wielkich zmian na rynku herbat w Polsce. Liderem wciąż pozostaje Unilever Polska (35% udziału w sprzedaży detalicznej herbat). Drugim najsilniejszym graczem była firma Tata Global Beverages (ok. 8% udziału). Kluczową rolę na polskim rynku odgrywają także nasze rodzinne podmioty – Herbapol Lublin oraz Mokate. Co bardzo cieszy, obydwa podmioty zaznaczają swoją obecność na światowym rynku, dostarczając swoje towary już do ponad 70 krajów.

Chcesz na bieżąco śledzić informacje ze świata zielonej herbaty? Obserwuj naszego bloga.