Czy kofeina naprawdę pomaga?

Autor: Jakub
12 stycznia 2016

Związki  pomiędzy spożywaniem napojów zawierających kofeinę a utratą masy ciała zostały zauważone i dokładnie opisane już dawno temu. Zastanawiające jest jednak, co faktycznie wpływa na tę cechę, jaki składnik za nią odpowiada i na co w końcu powinniśmy zwrócić uwagę. W przypadku herbaty, czy jest to kofeina, czy może herbata sama w sobie?

Niedawne badania amerykańskich naukowców wykorzystujące podejście meta-analityczne, wzięły pod lupę wyniki 15 poprzednich studiów dotyczących zielonej herbaty i utraty wagi. Dzieło miało odpowiedzieć na pytania związane z rzeczywistymi mechanizmami działania zielonej herbaty.

Publikacja naukowców niesie ze sobą dobre wieści dla pijących zieloną herbatę. Osoby biorące udział w badaniach, które spożywały ekstrakt zielonej herbaty razem z kofeiną schudły prawie 1,5 kg więcej w ciągu trzech miesięcy niż te, którym do organizmu dostarczano samą kofeinę.

Zielone herbaty wspomagają spalanie dodatkowych kalorii, głównie pochodzenia tłuszczowego. Ponadto, mężczyźni pijący herbatę mieli niższy wskaźnik masy ciała (BMI). Kolejne składniki zielonej herbaty to szansa na rozbicie tłuszczu i ustabilizowanie poziom cukru we krwi.

Badanie zachęca również do ostrożności. Dodawanie sztucznych substancji słodzących, takich jak: miód, mleko lub inne cukry może spowodować, że herbata zamiast redukować kalorie, będzie ich dodawała.

Jakie są Wasze wnioski dotyczące odchudzania za pomocą Zielonej Herbaty? Macie już jakieś doświadczenia na tym polu? Podzielcie się nimi w komentarzach lub na naszym Facebooku!

Źródło: Huffington Post Canada