Jak zrobić matcha latte?

Autor: Marta
19 kwietnia 2021

Matcha latte to ostatnio prawdziwy kawiarniany hit. Szybko zaskarbiła sobie serca nawet zagorzałych kawoszy. Oprócz walorów smakowych, matcha zapewnia wiele wartości odżywczych, a przy tym dostarcza zdrowej dawki energii, która odczuwalna jest nawet do 6 godzin po jej spożyciu. Można ją pić zarówno na ciepło, jak i zimno. Jeśli jeszcze nie znacie matcha latte, koniecznie zajrzyjcie do poniższego przepisu.

Przygotowanie matcha latte w kilku krokach

Przyrządzenie tego smakowitego napoju nie wymaga ani specjalnego sprzętu, ani dużych umiejętności. Chodzi jedynie o zachowanie kilku zasad, dzięki którym Wasza matcha będzie po prostu smaczna. Poniższe instrukcje są jedynie bazą do przygotowania matchy – po kilku pierwszych próbach sami znajdziecie idealne proporcje oraz zdecydujecie, czy wolicie słodszą czy bardziej „naturalną” matchę.

Składniki:

  • 1 łyżeczka Waszej ulubionej matchy (ja używam np. Taheebo),
  • ok. 50 ml wody o temperaturze 70-80 stopni (ok. 5 minut po zagotowaniu),
  • ok. 250-300 ml (zależnie od wielkości kubka) mleka roślinnego lub zwykłego,
  • dowolny słodzik (np. łyżeczka miodu, cukier trzcinowy),
  • opcjonalnie szczypta kardamonu i cynamonu.

Przepis

  • Do kubka z łyżeczką proszku wlewam odrobinę wody o temperaturze 70-80 stopni, a następnie używając bambusowej miotełki, spieniacza lub, w ostateczności, małego widelczyka, doprowadzam do pełnego rozpuszczenia matchy. Chodzi o to, by dobrze wymieszać proszek z wodą, usunąć grudki i doprowadzić do powstania delikatnej zielonej pianki. W tym momencie mogę też dodać wybrany słodzik i przyprawy, które lubię, a następnie ponownie zamieszać.
  • Do garnka wlewam mleko i podgrzewam. Kiedy mleko zaczyna parować, spieniam je za pomocą spieniacza do momentu, w którym pianka jest puszysta i obfita. Jeśli nie macie spieniacza, wystarczy szczelny słoik, który na potrzeby sytuacji może posłużyć Wam jako domowy shaker.
  • Spienione mleko wlewam do kubka z rozpuszczoną matchą. Smacznego!

Zobacz także Polecane przez nas herbaty.