Zielona herbata – jak parzyć?

Autor: Marta
5 maja 2021

Mówi się, że w porównaniu do czarnej czy czerwonej, zielona herbata jest nieco bardziej wymagająca. Chodzi tu o sposób jej przygotowania, gdyż na jej smak wpływa między innymi woda, temperatura, wielokrotność parzenia, a także naczynie, w którym przygotowujemy zieloną herbatę. Jak zatem przygotować dobry napar zgodnie ze wschodnią tradycją?

Proporcje herbaty i wody

Na każde 100 ml wody powinno przypadać ok. 1 g suszu. Zieloną herbatę parzymy w wodzie o temperaturze 70-80 stopni (kilka minut po odstaniu zagotowanej wody), przez około 3-4 minuty. Nie powinno się parzyć jej dłużej, gdyż wraz z upływem czasu staje się coraz bardziej gorzka i cierpka. Woda powinna być możliwie miękka – najlepiej stosować tę przefiltrowaną.

Czas parzenia herbaty

Po zalaniu suszu warto przykryć kubek lub filiżankę pokrywką lub spodkiem, aby napar zbyt szybko nie utracił temperatury. Czas parzenia będzie również wpływał na właściwości herbaty. Jeśli napar ma nas pobudzić, wystarczą 2-3 minuty parzenia. Po około trzech minutach z suszu zacznie wydzielać się teanina, czyli substancja o właściwościach relaksujących. Uwaga: nie należy przesadnie wydłużać czasu parzenia ze względu na wspomnianą wcześniej gorycz. 

Jak długo i w czym parzyć?

Jedna porcja liści może być wykorzystana nawet 3 razy, przy czym za każdym uzyskamy inne walory smakowe. Każde kolejne parzenie będzie wzmacniało też relaksujące właściwości herbaty. Do przygotowania naparu najlepiej użyć czajnika lub dzbanka, które pozwolą wydobyć głębię smaku herbaty. W japońskiej tradycji wykorzystuje się czajniki i imbryki żeliwne wyściełane od środka emalią, dzięki której napar nie zmienia swojego aromatu, a także długo utrzymuje swoją temperaturę.

A wy, w czym parzycie zieloną herbatę? Czy stosujecie się do powyższych zasad? Dajcie znać w komentarzach!