Genmaicha, czyli zielona herbata z ryżem

Autor: Marta
2 czerwca 2021

Zaraz, zaraz… – powiecie – czy to błąd? Zielona herbata z ryżem? Brzmi co najmniej dziwnie! Jednak to fakt – w Japonii herbatę z ryżem pije się na porządku dziennym, i nic w tym osobliwego. Genmaicha, bo tak nazywa się ta zmyślna mieszanka herbaciana, to połączenie zielonej herbaty japońskiej i prażonego ryżu brązowego. Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej, zapraszamy do lektury.

O tym, jak ryż wpadł do herbaty

Mówiąc o genmaichy należałoby pewnie zacząć od jej historii. Komu bowiem do głowy przyszłoby połączenie herbaty i ryżu? Okazuje się, że pierwotnie, herbata ta była spożywana przez ubogie warstwy społeczeństwa, a obecność ryżu w herbacie czyniła ją tańszą. Do herbaty, oprócz ryżu dodawano też często jęczmień, aby podnieść kaloryczność naparu. Cóż, wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał, że właśnie takie połączenie zyska duże grono wielbicieli, a kilkaset lat później herbata ta znajdzie się w stałym repertuarze wielu herbaciarni i barów.

Na temat herbaty Genmaicha powstała też legenda, która głosi, że jeden ze służących pewnego samuraja, przez nieuwagę wsypał kilka ziarenek ryżu do naczynia, w którym przygotowywał napar z zielonej herbaty dla swojego pana. Samuraj w złości zabił sługę, jednak ostatecznie ten nietypowy napar przypadł mu do gustu. Jeszcze inne przesłanki mówią, że Genmaicha powstała dzięki mnichom zen. Mnisi mieli przygotowywać herbatę mieszając ją w kotłach, na których dnie obecny był przypalony ryż.

Herbata zamiast popcornu?

Dziś na herbatę Genmaicha mówi się ,,popcorn tea”, a nazwa ta powstała prawdopodobnie w drodze skojarzenia z pękającym podczas prażenia ryżem. Innym powodem, dla którego Genmaicha może być zamiennie nazywana popcorn tea, jest posmak palonego ryżu, który przypomina właśnie popcorn. Bazą mieszanki Genmaicha jest herbata bancha, czasem sencha. Napar jest jasnobrązowy, dość orzeźwiający, charakteryzujący się lekko orzechową nutą zapachową.

Czy piliście kiedyś herbatę Genmaicha? Jakie są Wasze wrażenia? My polecamy pić ją po posiłku lub jako jego przedsmak. Herbatę tę z pewnością polubią także miłośnicy popcornu – być może z powodzeniem zastąpi ona nawet ulubioną przekąskę. Jesteśmy ciekawi, co sądzicie o połączeniu herbaty z palonym ryżem? Dajcie znać w komentarzach!

Zobacz pozostałe wpisy.