Zielona herbata z jaśminem Dilmah

Autor: Marta
1 lipca 2021

Zielona herbata z jaśminem Dilmah

Jaśmin to, naszym zdaniem, jeden z najprzyjemniejszych dodatków, jakie łączone są z zieloną herbatą. Kwiaty jaśminu mają bardzo miły, słodkawy smak, który wzbogaca i łagodzi goryczkę zielonej herbaty. Z tego powodu, ostatnio zdecydowaliśmy się przetestować właśnie zieloną herbatę z naturalnymi płatkami kwiatu jaśminu marki Dilmah, zapakowaną w ekspresowe torebki. Lubimy herbaty Dilmah i byliśmy ciekawi, czy ta mieszanka przypadnie nam do gustu.

Kilka słów o samym jaśminie

Jaśmin to wyjątkowa roślina, znana i wykorzystywana już w starożytnych Chinach. Kwiaty jaśminu mają intensywny zapach, który już wtedy przyciągał właścicieli ogrodów i plantacji, zachęcając ich do łączenia go z herbatą. Szybko odkryli, że intensywny, lekko odurzający zapach jaśminu przenika do liści herbaty, które dobrze go absorbują.

Poza tym, że jaśmin od setek lat dodaje się do zielonej herbaty, przygotowuje się także napar z samych płatków jaśminu. Bardzo łagodny, słodkawy, o kwiecistym posmaku. Dziś, jaśmin wykorzystywany jest także w kosmetyce, między innymi w produkcji przeróżnych olejów, kremów, balsamów. Kwiat jaśminu, w wielu krajach, w tym głównie na Wschodzie, ma też duże znaczenie symboliczne i jest obecny podczas niektórych obrzędów i ceremonii.

Dilmah z jaśminem – pierwsze parzenie

Zielona herbata Dilmah produkowana jest na Sri Lance (dawnym Cejlonie). Jak dowiadujemy się od producenta, w składzie mieszanki znajduje się chińska zielona herbata (liście Fannings) oraz dodatek 1% jaśminu. Jest to herbata naturalnie aromatyzowana. W opakowaniu 45 g znajduje się 30 papierowych torebek – plus za brak dodatkowej folii w pudełku, co niestety wciąż jest częstą praktyką producentów herbaty.

Co zaskakujące, napar z zielonej herbaty Dilmah z jaśminem jest bardzo intensywny i ciężkawy. Nie urzekł nas jej zapach, czy to w torebce, czy już po zaparzeniu. Sam jednak naturalny aromat jaśminu jest w tej mieszance bardzo przyjemnym i dobrze wyczuwalnym elementem, który zachęca do smakowania herbaty. 

Zieloną herbatę Dilmah z jaśminem parzymy podobnie, jak inne herbaty zielone, czyli przez około 2-3 minuty. Pamiętamy o tym, by nie zalewać herbaty wrzątkiem tuż po zagotowaniu wody. Należy ją nieco przestudzić, najlepiej przez około minutę, a następnie przystąpić do parzenia.

Ze względu na dość ciężkawe nuty smakowe, ta herbata raczej nie dołączy do grona naszych ulubionych, jednak jej intensywność wynagradza obecność przyjemnego, kwiecistego aromatu jaśminu. Jaśminowy dodatek dostaje od nas 5+!

A może są tutaj tacy, którzy lubią intensywne smaki zielonych herbat? Czy próbowaliście już zieloną herbatę Dilmah z jaśminem i chcielibyście podzielić się swoimi opiniami? Jak zawsze, zachęcamy do pozostawiania komentarzy pod wpisem. Śledźcie też kolejne nowości w kategorii Polecane. Do usłyszenia!