Zielona herbata – ile dziennie pić?

Autor: Marta
14 lipca 2021

Zielona herbata ile dziennie pić?

Zielona herbata słynie z wielu prozdrowotnych właściwości. Można nawet powiedzieć, że jest bombą witaminową, która zawiera w sobie mnóstwo korzystnych dla naszego organizmu związków i składników. Polifenole, katechiny, antyoksydanty i garbniki, aminokwasy, szereg witamin, wapń, potas, fosfor… Jest ich mnóstwo! Nic nie stoi na przeszkodzie, by to właśnie zielona herbata była naszym wieloskładnikowym suplementem diety. Pytanie tylko, jak ją dawkować? Ile razy dziennie pić zieloną herbatę tak, by odczuć jej pozytywne skutki, a jednocześnie nie przesadzić?

Ile filiżanek zielonej herbaty dziennie

Dużo mówi się o pozytywnych skutkach picia zielonej herbaty, rzadziej jednak wspomina się o tym, że zbyt dużo zielonej herbaty w codziennej diecie może mieć działanie odwrotne, czemu dowodzą temu badania. Ile zielonej herbaty pić dziennie? Przyjmuje się, że średnia porcja, która jest bezpieczna dla zdrowia (dla większości ludzi), to około 3 filiżanek w ciągu dnia. Są też tacy, którzy powiedzą, że aby odczuć pozytywne skutki picia zielonej herbaty, należy wypić od 3 do 5 filiżanek. Możliwe, że prawda leży gdzieś pomiędzy jednym a drugim. Bezpiecznie jest powiedzieć, że 3 filiżanki to rozsądny dzienny limit spożycia zielonej herbaty.

Za dużo zielonej herbaty

Sięgając po zieloną herbatę, tak, jak zresztą po każdy inny produkt, warto mieć na uwadze własne zdrowie i ewentualne schorzenia. Jedną z konsekwencji spożycia nadmiernej ilości zielonej herbaty, jest przekroczenie bezpiecznego dziennego limitu kofeiny (teiny). Choć w herbacie jest jej dużo mniej niż w kawie, warto pozostać czujnym. Może również zdarzyć się tak, że połączymy te dwie, przykładowo rano pijąc kawę, a później zieloną herbatę, i zapomnimy, że dostarczyliśmy sobie wystarczającą dawkę kofeiny na dany dzień. Może to skutkować wzmożonym odczuwaniem niepokoju, szybszą pracą serca, trudnościami w koncentracji i wyciszeniu, przesadnym pobudzeniem, zakłóceniem odpoczynku i snu.

Inną konsekwencją może być na przykład utrudnione wchłanianie przez organizm niektórych składników mineralnych, takich jak żelazo czy wapń. Za tę trudność odpowiada duża ilość katechin obecnych w herbacie. Jeśli zatem cierpimy na anemię, zielona herbata, zwłaszcza w nadmiernych ilościach, raczej nie będzie dobrym pomysłem. 

Zielona herbata zawiera również niewielkie ilości metali ciężkich. Mowa zwłaszcza o aluminium i ołowiu. Kiedy pijemy zbyt dużo zielonej herbaty, pierwiastki te odkładają się w naszym organizmie. Tym samym zwiększa się ryzyko wystąpienia niektórych chorób, na przykład neurologicznych. Kolejna przestroga mogłaby zatem brzmieć: jeżeli cierpisz na niewydolność nerek, a tym samym Twój organizm ma trudności z usuwaniem toksycznych substancji z organizmu, ogranicz spożycie zielonej herbaty.

Zielona herbata – kto nie powinien być?

Podsumowując, istnieją pewne przypadki, w których warto ograniczyć spożycie zielonej herbaty lub wyeliminować ją z diety. Zielona herbata może nie być wskazana zwłaszcza dla kobiet w ciąży (lub miesiączkujących), osób, które mają niedobory żelaza (i anemię), osób w trakcie chemioterapii, poddawanych dializie, z chorobami serca (głównie nadciśnieniem), osób cierpiących na bezsenność i wrażliwych na kofeinę. Warto o tym pamiętać, by w sposób bezpieczny i przyjemny cieszyć się i delektować zieloną herbatą.

Chcesz poznać starsze wpisy? Przejdź do bloga.