Zielona herbata Tetley Sencha & Matcha

Autor: Marta
9 września 2021

Jako zagorzały miłośnik japońskiej Senchy, chętnie sprawdzam dostępne w sklepach opcje bazujące na tym akurat gatunku herbaty. I tak w ręce trafiła mi zielona herbata Tetley Sencha & Matcha. W poprzednim wpisie pisałem o innej herbacie z tej linii, Tetley Green Tea Earl Grey, który można zobaczyć tutaj.

Kultowa japońska Sencha

Sencha to jedna z najpopularniejszych japońskich herbat, choć gatunek ten jest powszechnie znany na całym świecie. Gdyby zapytać amatora herbaty o wskazanie dowolnego gatunku herbaty, jest duże prawdopodobieństwo, że wspomniałby właśnie Senchę. 

Sencha to inaczej herbata duszona, co mówi o sposobie przetwarzania liści camellia sinensis tuż po zbiorze. Po tym, jak liście zostają poddane działaniu pary wodnej, suszy się je i zwija. Dzięki temu, że liście duszone są zaraz po zebraniu, nie dochodzi do fermentacji, w związku z czym Sencha może zachować swój indywidualny smak i aromat.

Sencha to herbata dość mocna, o dużej zawartości kofeiny. W smaku jest wyrazista i głęboka, z silnie zaznaczoną goryczką, choć wszystko zależy od jej odmiany. Niektóre z odmian Senchy, takie jak Fukujyu czy Sakura, różnią się między sobą smakiem i aromatem.

Połączenie herbaty Sencha i Matcha

Sencha i Matcha to poniekąd swoje przeciwieństwa. O ile liście Senchy nie ulegają mieleniu czy rozdrobnieniu, tak Matcha jest herbatą suszoną i ścieraną na proszek. Co więcej, Sencha rośnie w pełnym słońcu, podczas gdy Matchę produkuje się z liści krzewów osłanianych specjalnymi matami, dzięki czemu herbata ta dojrzewa wolniej, jej liście są jasnozielone, a przyrządzony z nich napar – słodszy i bardziej aromatyczny.

Tetley Sencha & Matcha to dość wyraziste połączenie o wyczuwalnej goryczy. W zestawieniu zdecydowanie wybija się Sencha, której zawartość wynosi aż 98%, podczas gdy zawartość Matchy to tylko 2%. To stosunkowo niewielki dodatek, dla mnie niezauważalny, ale być może przekłada się w jakiś sposób na lepsze pobudzenie. Powiedziałbym nawet, że Tetley Sencha & Matcha to „mocna” herbata, mimo że opis producenta zamieszczony na opakowaniu mówi o niej jako delikatnej i subtelnej w smaku.

W opakowaniu znajdziemy 20 torebek o łącznej wadze 40g. Cena tej herbaty to, podobnie jak w przypadku Tetley Green Tea Earl Grey, około 8 zł. Moje ogólne wrażenie na temat Sencha & Matcha jest pozytywne. Według mnie jest to herbata dość mocna, dlatego chętnie wypijam ją o poranku, by zaczerpnąć trochę energii i przyjemnie orzeźwić umysł. Herbatę należy parzyć przez około 4 minuty, w temperaturze 90 stopni. Pamiętajcie, aby pilnować czasu parzenia, w przeciwnym razie napar będzie zbyt mocny i gorzki.

Zobacz także pozostałe wpisy w kategorii Polecane.