Zielona i czarna herbata – poznaj ich właściwości

Autor: Marta
11 listopada 2021
zielona a czarna herbata

Jedni wolą zieloną, inni czarną. Te dwie herbaty, choć tak różne pod względem smaku, pochodzą z tego samego krzewu. Dopiero w procesie przetwórczym liście camellia sinensis zmieniają swój wygląd i strukturę, co ostatecznie wpływa na smak i aromat naparu. Ale nie tylko, bo również na właściwości obu herbat.

W Chinach herbatę doceniano już od legendarnych czasów i początkowo spożywano ją właśnie w celach leczniczych. Dopiero z czasem doceniono jej walory smakowe. Zieloną herbatę podawano na dworach możnych i władców, a jakość naparu świadczyła o luksusie.

Z kolei do Japonii zieloną herbatę zabrali mnisi, którzy niedługo potem zaczęli zauważać, że jej picie ułatwia koncentrację oraz zwiększa klarowność myśli. Po dziś dzień chińscy taoiści i japońscy mnisi Zen wypijają zieloną herbatę tuż przed medytacją lub podczas długich godzin trwania w skupieniu i ciszy, co ma wspierać utrzymanie spokoju i jasności umysłu.

5 najważniejszych właściwości zielonej herbaty

Istnieje co najmniej kilka właściwości zielonej herbaty, które nie tylko sprzyjają dobremu zdrowiu i samopoczuciu, ale i wspomagają nasze codzienne funkcjonowanie na różnych płaszczyznach.

  1. Zielona herbata pomaga przy wysiłku umysłowym, ułatwiając koncentrację i wspierając procesy myślowe nawet przez kilka długich godzin. Co istotne, taki napar pozwala skupić uwagę na dłużej niż czarna kawa. Zawarta w zielonej herbacie kofeina oddziałuje wolniej i dłużej niż ta pochodząca z ziaren kawy.
  1. Zielona herbata sprzyja relaksowi i odpoczynkowi. Dzięki temu, że ma w sobie mniej teiny niż czarna herbata, nie powoduje nadmiernego wzrostu ciśnienia. Długofalowo może zapobiegać chorobom serca.
  1. Zielona herbata działa przeciwwirusowo i antybakteryjnie. Może łagodzić niektóre stany zapalne oraz zmniejszać próchnicę. Dzięki dużej zawartości antyoksydantów, wspiera pracę układu odpornościowego.
  1. Zielona herbata wspomaga utrzymanie szczupłej sylwetki, gdyż przyspiesza metabolizm. Układ pokarmowy działa sprawniej, jedzenie jest lepiej trawione oraz zmniejsza się kwasowość żołądka. 
  1. Zielona herbata oczyszcza z toksyn. Dzięki dużej zawartości substancji przeciwutleniających, może spowalniać starzenie się organizmu. Wzbogaca go także o witaminy, minerały i elektrolity.

5 dobroczynnych właściwości czarnej herbaty

Czarna herbata posiada podobne właściwości do zielonej, lecz może różnić się zawartością niektórych związków.

  1. Czarna herbata wykazuje działanie pobudzające. Z założenia zawiera więcej teiny;  w filiżance czarnej herbaty znajduje się średnio 50-80 mg, a w filiżance zielonej – od ok. 30 do 50 mg. Poprawia koncentrację i pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze.
  2. Czarna herbata wspiera układ krwionośny i pracę serca. Niektóre badania dowodzą również, że spożywanie herbaty może działać przeciwnowotworowo.
  3. Czarna herbata może zmniejszać ryzyko wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Zawarte w niej polifenole (choć jest ich mniej niż w zielonej herbacie) zapobiegają utlenianiu cholesterolu frakcji LDL i działają przeciwzapalnie.
  4. Czarna herbata zapobiega próchnicy, choć spożywana w dużych ilościach, może powodować powstawanie przebarwień na zębach.
  5. Czarna herbata, podobnie jak zielona, niszczy wolne rodniki i spowalnia procesy starzenia w organizmie.

Choć w Polsce nie ma silnej tradycji picia herbaty, warto sięgać po dobrej jakości mieszanki i kultywować ten piękny, wchodni zwyczaj. Pamiętajcie jednak, że najtańsze, aromatyzowane mieszanki (często powstające z odpadów w procesie produkcji herbaty) nie zapewnią tych samych właściwości, co wysokojakościowe herbaty.

Wybierajcie mądrze! 🙂

Sprawdź pozostałe wpisy.