Bai Cha

Herbata Bai Cha, a w pełnej nazwie Anji Bai Cha, to dość rzadka i ceniona przez smakoszy chińska herbata. Uprawiana jest w prowincji Zhejiang na wschodnim wybrzeżu Chin, na obszarach górzystych. Jej historia jest o tyle ciekawa, że została ona odkryta przypadkiem pośród upraw bambusa. Herbatę tę zalicza się do Wielkiej Dziesiątki Chińskich Herbat, o których wkrótce opowiemy na blogu.

Po zaparzeniu, liście herbaty Anji Bai Cha (Bai Cha to odmiana krzewu) pozwalają uzyskać lekko oleisty, lecz orzeźwiający napar. Jest on raczej łagodny, pojawiają się w nim również lekkie, roślinne nuty. Koneserzy herbaty prawdopodobnie odnajdą tam również japoński smak umami.

Nazwa tej herbaty może być myląca. Anji Bai Cha to bowiem ,,biała herbata z Anji”, jednak nie dajcie się zwieść samej nazwie. Już pierwsze wzmianki o tej herbacie mówiły o jej bladych, białych liściach. Wytłumaczeniem jest niewielka ilość chlorofilu w nich zawartych, lecz już w procesie przetwórczym okazuje się, że wyższa temperatura powoduje zielenienie liści Bai Cha, czyniąc ją prawdziwie zieloną herbatą.

Zbiór herbaty Anji Bai Cha odbywa się wczesną wiosną, kiedy jej liście są jeszcze młode i białe. Herbatę zbiera się przez cały miesiąc, jednak to pierwszy zbiór jest tym, który ceni się najbardziej. Herbata ta należy raczej do herbat z wyższej półki ze względu na rzadkość tej odmiany oraz krótki czas zbiorów.

Zobacz pozostałe gatunki zielonych herbat.