Bancha

Bancha to japońska zielona herbata, podawana głównie do posiłków. Dobrze sprawdza się też serwowana na zimno, jako napój orzeźwiający. Herbata ta zawiera nieco mniej teiny i jest uznawana za dobrą alternatywę dla mocniejszych naparów.

Zbiory tej herbaty odbywają się głównie w mieście Kagoshima, w okolicy wciąż aktywnego wulkanu Sakurajima. Liście są częściowo osłonięte i chronione przed działaniem promieniowania słonecznego. Pierwsze zbiory odbywają się około 3 lata po posadzeniu i od tego momentu odbywają się regularnie, przez okres trzydziestu do stu (!) lat.

Bancha powstaje z liści tych samych krzewów, co herbata Sencha. W przypadku herbaty Bancha zbiera się jednak liście większe i mniej delikatne bądź też opóźnia zbiory do okresu letniego i jesiennego. Liście, które są starsze będą zawierały mniej teiny, a uzyskany z nich napar będzie mniej pobudzający, o delikatnej goryczce.

Herbata Bancha należy do łagodnych herbat. Mieszanka ta posiada wyczuwalną nutę słodyczy oraz delikatny element goryczy. Napar uzyskany z liści tej herbaty jest jasny, zielonożółty i posiada charakterystyczny, trawiasty i słodki smak. Z jednej porcji liści można zaparzyć herbatę do kilku razy, przy czym z każdym parzeniem herbata będzie miała inne walory smakowe.

Zobacz pozostałe gatunki zielonych herbat.