Hojicha

Hojicha to dość specyficzny gatunek zielonej herbaty. Jest to japońska herbata prażona, która powstaje z łodyżek krzewu herbacianego. Herbatę tę zbiera się jesienią, a więc podczas późnych zbiorów. W wyniku prażenia, jej liście uzyskują brązowy kolor, a napar intensywnie brązową barwę.

Smak herbaty Hojicha zdecydowanie różni się od smaku innych herbat. Jest dość słodkawy i orzechowy, a poprzez prażenie łodyżek, delikatnie ,,dymny”. Niektórym może nawet kojarzyć się z kawą zbożową. Co ciekawe, herbatę tę można zalać wrzątkiem bez obawy o negatywny wpływ wysokiej temperatury na smak naparu. W Japonii często pije się ją do posiłków, a dzięki niskiej zawartości teiny, herbatę tę można podawać dzieciom.

Hoji-cha, czyli dosłownie palona herbata, to prawdziwy skarb pośród zielonych herbat. Swoim smakiem nie przypomina typowej zielonej herbaty, w której wyczuwalna jest charakterystyczna goryczka. Jeśli chodzi o właściwości, napar z liści tej herbaty jest bogatym źródłem katechin i antyoksydantów. Hojicha zawiera także sporą dawkę cennych witamin, takich jak witamina C, potas, wapń, a także kwas foliowy czy beta karoten.

Ta karmelowa, palona herbata może zaciekawić miłośników słodkości, a także zachęcić osoby, które na co dzień unikają spożywania napojów kofeinowych. Dzieci, kobiety w ciąży czy nadciśnieniowcy mogą sięgać po tę herbatę bez obaw o konsekwencje zdrowotne. Ze względu na niską zawartość teiny (która redukowana jest w procesie prażenia), herbatę tę można wypić nawet przez snem.

Sprawdź inne gatunki zielonych herbat.