Long Jing (Dragonwell)

Herbata Long Jing nazywana jest zamiennie Dragonwell, co tłumaczymy jako Smocza studnia. Ta kreatywna nazwa przyszła do głowy Chińczykom, którym kołyszące się liście herbaty podczas zaparzania skojarzyły się z ruchami smoka. Herbatę tę pozyskuje się głównie w okolicy Hangzhou, w prowincji Zhejiang, i jest ona uważana za jedną z najstarszych herbat. Alternatywne określenie dla tej herbaty, Long Jing, pochodzi od nazwy wioski położonej niedaleko Hangzhou.

Long Jing zaliczana jest do Wielkiej Dziesiątki chińskich herbat, a kiedyś ponoć uzyskała nawet miano cesarskiej. Susz tej herbaty ma dość charakterystyczny wygląd: liście są duże i sprasowane. Napar przygotowany z liści Long Jing jest przejrzysty i ma żółtawy kolor. Smak określić można jako delikatny, z lekko wyczuwalną kwiatową nutą, odrobinę słodki. Znajdziemy tam również orzeźwiający akcent.

Herbata Long Jing jest zbierana ręcznie, następnie jej liście pozostawia się do naturalnego więdnięcia, a końcowo smaży na dużej patelni. Podczas smażenia dociska się je tak, aby uzyskać płaski kształt. Można powiedzieć, że proces przygotowania takiej herbaty jest dość czasochłonny i wymaga pewnej precyzji.

Long Jing jest bogata w aminokwasy, katechiny i witaminy, a zwłaszcza witaminę C. Tak, jak większość zielonych herbat, mieszanka ta będzie pobudzała wydzielanie soków żołądkowych i wspomagała procesy trawienne. Przy regularnym spożywaniu okaże się także doskonałym wsparciem dla procesów metabolicznych. Herbata wykazuje delikatne działanie moczopędne.

Zobacz także pozostałe gatunki zielonych herbat.