Matcha

Matcha! Ta wyjątkowa herbata przez wielu nazywana jest matką zielonych herbat. Jest to jeden z najstarszych gatunków zielonej herbaty (japońskiej), który początkowo uprawiany był na przyklasztornych plantacjach i… chroniony tajemnicą.

Matcha to prawdziwa skarbnica składników odżywczych – posiada ich znacznie więcej niż zwykły napar z zielonej herbaty. Mówi się, że jeden kubek matchy równa się co najmniej kilku kubkom zielonej herbaty liściastej. Jednocześnie, matcha zawiera w sobie sporo kofeiny, dlatego może działać niczym zielone espresso.

Zielona herbata matcha zyskała rozgłos już w XVIII wieku, gdy buddyjscy mnisi odkryli jej znakomite walory. Okazało się, że matcha pomagała mnichom zachować koncentrację przez wiele godzin medytacji. Do dziś jest ona znaczącym elementem niektórych kultur wschodnich (zwłaszcza japońskiej), co więcej, wykorzystuje się ją podczas specjalnych ceremonii cha-no-yu.

Matcha powstaje z bardzo delikatnych, wyselekcjonowanych liści, zbieranych wczesną wiosną. Po ich wysuszeniu usuwa się wszelkie żyłki i zdrewniałe części zbiorów. Na tak wyodrębnione cząstki liści mówi się tencha. Listki te rozdrabnia się później w pył w specjalnych, przeznaczonych do tego naczyniach. Proces ten ewoluował na przestrzeni kilkuset lat – dziś proszek matcha wygląda niczym idealnie rozdrobniony, jasnozielony pył.

Herbata matcha jest bardzo delikatna w smaku, lekko gorzka i odrobinę słodka. Dobrze ubita, staje się kremowa, a na jej powierzchni powstaje charakterystyczna, gęsta pianka. Matcha, w przeciwieństwie do kawy, jest zdrowym ,,energetykiem”, który działa przez kilka godzin na optymalnym pobudzeniu, a jej wpływ na organizm nie kończy się nagłym odcięciem dopływu energii i spadkiem nastroju.

Poznaj inne gatunki zielonych herbat.