Oolong

Herbata Oolong określana jest inaczej jako Wulong, Ulung, smocza herbata lub turkusowa herbata. Uprawiana jest głównie na Tajwanie, w jego północnej oraz północno-wschodniej części. Oolong znajdziemy także w chińskiej prowincji Anxi czy Fujian. Niektórzy nazywają ją nektarem świata – herbata ta wykazuje mnóstwo właściwości prozdrowotnych oraz wyróżnia się specjalnym, pięcioetapowym procesem produkcji.

Skąd nazwy smocza herbata lub turkusowa herbata? Oolong różni się od innych herbat stopniem oksydacji i charakterystyczną techniką produkcji. Jest to tzw. herbata częściowo oksydowana, o czym mówi kolor jej liści. Oksydacja tej herbaty może mieć różny stopień, i w zależności od niego mówi się o niskiej badź wysokiej oksydacji. Herbata o niskim stopniu oksydacji sprawi, że uzyskamy znacznie jaśniejszy napar.

Jak wspomnieliśmy, metoda suszenia liści Oolong jest inna niż w przypadku pozostałych herbat. Jeśli chodzi o tę herbatę, jej liście są najlepsze, gdy są wieksze i starsze, również lekko zwiędłe. Wtedy herbata jest najsmaczniejsza i bogata w swoje najlepsze właściwości. Po wysuszeniu, liście Oolonga mogą przypominać listki czarnej herbaty, natomiast jeśli przyjrzymy się lepiej, środek nadal zachowuje swój zielony kolor.

W smaku Oolong jest lekko trawiasta, wyczuwalne są też nuty kwiatowe i orzechowe. Również podczas parzenia możemy poczuć jej delikatnie orzechowy aromat. Niektórzy zwracają również uwagę na charakterystyczną nutę słodyczy. Ciekawy sposób przygotowania, a także zaskakujący smak herbaty Oolong czynią ją oryginalnym i mało popularnym wyborem pośród dostępnych mieszanek.

Zobacz także inne gatunki zielonych herbat.