Sencha

Sencha to jedna z najpopularniejszych herbat japońskich i herbat w ogóle. Sencha oznacza ,,gotowana na wolnym ogniu”. Standardy dotyczące uprawy krzewów herbaty i obróbki suszu w Japonii powodują, że herbata ta, tak jak zresztą inne japońskie herbaty, cechują się najwyższą jakością.

Typowy i charakterystyczny jest dla tej herbaty sposób pozyskiwania i przeróbki liści. Liście są ścinane, później poddawane działaniu gorącej pary, suszone gorącym powietrzem i zaraz potem zwijane. W takim procesie obróbki liście uzyskują swój indywidualny, stożkowy kształt. Kolor liści jest wyjątkowo intensywny.

Według Japończyków to właśnie dzięki Senchy żyją oni dłużej niż inne narodowości. Sencha tak, jak i inne zielone herbaty bogata jest w szereg substancji odżywczych. W naparze znajdziemy cynk, wapń, potas, żelazo czy sód, a także mnóstwo witamin, takich jak A, B, C, K czy E. Wiemy również, że zielona herbata, w tym Sencha opóźnia procesy starzenia się, korzystnie wpływa na przemianę materii oraz poprawia samopoczucie.

Sencha to dosłownie ,,herbata duszona” (traktowana gorącą parą). Dzięki temu, że liście tej herbaty nie leżakują, nie podlegają one procesowi fermentacji, a przez to zachowują delikatny, słodki smak i aromat. Herbata ta jest stosunkowo mocna i zawiera dużo teiny. Jest to herbata klasyczna, lekko orzeźwiająca, trawiasta, o złocisto-zielonej barwie, polecana zarówno amatorom, jak i koneserom zielonej herbaty.

Sprawdź inne gatunki zielonej herbaty.