Historia zielonej herbaty

W obecnych czasach zielona herbata jest jednym z najpopularniejszych rodzajów herbat na całym świecie. Choć do Europy dotarła ona dość późno, bo ok. XVII wieku, w Chinach znana była już podobno kilka tysięcy lat temu, i początkowo dostępna była dla wyższych warstw społecznych. Wraz z rozwojem cywilizacji, zielona herbata trafiała na stół również mniej zamożnych ludzi, w końcu stając się napojem dla wszystkich grup społecznych. Popularność zielonej herbaty wzmacniają jej prozdrowotne
właściwości.

Powrót do korzeni – antyczna historia zielonej herbaty

Historia zielonej herbaty sięga lat tak dawnych, że naukowcom trudno znaleźć jedną datę, której mogą przypisać jej początek. Wśród wielu mitów i legend, jedna zdaje się być najbardziej prawdopodobna. Mówi ona, że w roku 2737 przed naszą erą, jeden z chińskich zielarzy Sheng Nong dokonał ciekawego odkrycia spożywając wodę, do której przypadkowo prosto z drzewa wpadły liście herbaty.

Zachód też pije zieloną herbatę

Mimo już prawie 5000-letniej tradycji picia zielonej herbaty w krajach azjatyckich, jej historia w świecie „zachodnim” jest o wiele krótsza. Niektórzy mówili, że Marco Polo był pierwszą osobą, która przywiozła herbatę na Zachód. Inni twierdzą, że to islamscy kupcy przewozili i dostarczali suszone liście Europejczykom na wiele lat przed weneckim podróżnikiem, jednak pierwsze oficjalne wzmianki o imporcie herbaty z Państw Środka pochodzą z  roku 1610 i dotyczą one importu liści zielonej herbaty do Portugalii i Holandii. W opisanym przez skrybów  pierwszym transporcie znajdowało się kilka „słoików” z liśćmi zielonej herbaty, przeznaczonych dla elit.

Nowy napój, tak dobrze przyjęty przez europejskich żeglarzy i ich ojczyzny, bardzo szybko stał się ważnym towarem dla gospodarek ówczesnych mocarstw i, co może nie do końca oczywiste, obok wynalazków: papieru, druku i prochu, stał się przedmiotem ekspansji terytorialnej oraz kilku wojen, które ukształtowały nasz glob takim, jakim znamy go dzisiaj.

Zielona herbata dziś

Wbrew powszechnym oczekiwaniom czy domysłom, Chiny zajmują dziś znacznie niższe miejsce w rankingu spożycia zielonej herbaty na jednego mieszkańca niż inne kraje zachodnie. Dokładne statystki dot. państw najchętniej parzących zieloną herbatę opisywaliśmy w jednym z wpisów na naszym blogu.

W ciągu ostatnich kilku dekad, zielona herbata stała się przedmiotem wielu badań, mających na celu wskazanie korzyści zdrowotnych oraz leczniczych sposobów zastosowania tego napoju. Można śmiało wysunąć tezę, że korzyści prozdrowotne zielonej herbaty uczyniły ją jeszcze bardziej popularną pośród osób lubiących herbatę, zwłaszcza w zachodniej półkuli, w tym także w Polsce.