Zielona herbata matcha

Matcha to rodzaj sproszkowanej herbaty, która oryginalnie pochodzi z Chin, i za sprawą buddyjskich mnichów została przewieziona do Japonii, gdzie dziś uprawia się ją zwłaszcza w regionie Uji. Herbata ta wzrasta w miejscach zacienionych (jest okrywana specjalnymi matami), gdzie słońce nie operuje tak mocno i intensywnie. Dzięki temu jej liście stają się jasnozielone, a także mogą wytwarzać aminokwasy, dzięki którym herbata ta jest bardziej aromatyczna. Bardzo często matchę określa się matką zielonych herbat.

Spożywanie matchy kiedyś a dziś

Coraz bardziej popularna herbata matcha w Europie, w Japonii znana jest od wieków jako zielona herbata ceremonialna. Chętnie spożywa się ją podczas ważnych uroczystości i wydarzeń o dużym znaczeniu (ciemny rodzaj matchy – koicha). Taki obrządek jest dość złożonym precederem i ma charakter inkluzywny. Spożywanie matchy ceremonialnej po dziś dzień jest rygorystycznie przestrzegane i stanowi niezwykle istotny element wschodniego dziedzictwa. Można zatem powiedzieć, że w pewnych kulturach wschodu matcha ma swój kult.

W dzisiejszych czasach mamy jednak do czynienia z większym „upowszechnieniem” tej herbaty. Po pierwsze, z czystym sumieniem możemy pić ją w dość swobodnych okolicznościach, kiedy tylko mamy na to ochotę. Po drugie, matchę możemy znaleźć również niektórych produktach, np. wypiekach, czekoladach czy chrupkach. Również w krajach Środka matcha występuje w tradycyjnych japońskich słodkościach, jak i różnych potrawach.

Czy matcha jest zdrowa?

Matcha nie jest naparem herbacianym, lecz wyciągiem z całych i świeżych liści herbaty. Dlatego, już na pierwszy rzut oka zdaje się wykazywać silniejsze właściwości niż klasyczna herbata liściasta. Dawniej, matcha była spożywana przez buddyjskich mnichów z uwagi na właściwości relaksujące, a także pozytywny wpływ na koncentrację. Mnisi buddyjscy czerpali z jej dobroci na przykład podczas medytacji. Matcha zawiera także sporą ilość potrzebnych przeciwutleniaczy, a dzięki wysokiej zawartości chlorofilu pomaga pozbyć się toksyn. Mówi się również o tym, że matcha wspomaga metabolizm, zatem może sprzyjać utrzymaniu dobrego zdrowia i samopoczucia.

Co sądzę o herbacie matcha? Sprawdź tutaj.