Zielona herbata a choroby

Zielona herbata jest zaliczana do najczęściej spożywanych napojów na świecie. Wiemy też, że posiada dobroczynne właściwości i wykazuje korzystny wpływ na zdrowie. Czy zatem możemy mówić o zbiorowej świadomości i celowym wyborze zielonej herbaty jako tej, która wspiera dobre zdrowie, czy może pozytywne właściwości zielonej herbaty są tutaj elementem dodatkowym?

Mówiąc o leczniczych właściwościach herbaty warto wspomnieć, że wszystkie rodzaje herbaty z wyjątkiem herbaty ziołowej są naparem z suszonych liści krzewu camellia sinensis. Stopień utleniania liści określa rodzaj herbaty. Zielona herbata jest sporządzana z nieutlenionych liści i jest jednym z mniej przetworzonej typów herbaty (tuż za herbatą białą), zawierającej bogactwo najbardziej korzystnych przeciwutleniaczy i polifenoli.

Czy wiecie, że zielona herbata była stosowana w tradycyjnej medycynie chińskiej i indyjskiej do opanowywania krwotoków, leczenia ran, jako lek poprawiający trawienie, serce i zdrowie psychiczne, a także regulujący temperaturę? Najnowsze badania wykazały także, że zielona herbata może mieć potencjalnie pozytywny wpływ na zaburzenia czynności wątroby, cukrzycę typu drugiego oraz chorobę Alzheimera.

Poniżej wymienione są możliwe korzyści zdrowotne związane z zieloną herbatą. Należy pamiętać, że w toku badań wciąż powstają kolejne wnioski i wskazania związane z zieloną herbatą, wypierając starsze bądź niespełnione twierdzenia o jej właściwościach. Dlatego tak ważne jest ciągłe uaktualnianie swojej wiedzy w kontekście najnowszych badań i odkryć.

Poniżej krótka lista chorób i leczniczych właściwości zielonej herbaty:

  1. Nowotwory
  2. Choroby serca
  3. Cholesterol
  4. Udar mózgu
  5. Cukrzyca typu drugiego
  6. Spadek masy ciała
  7. Choroby zapalne skóry
  8. Pamięć i czynności wyższe
  9. Choroba Alzheimera i otępienie

Nowotwory

Zgodnie z informacjami pochodzącymi od organizacji National Cancer Institute, zawarte w herbacie polifenole wpływają na zmniejszenie wzrostu guza zarówno w badaniach laboratoryjnych, jak i i na zwierzętach, a także mogą chronić przed uszkodzeniami związanymi z promieniowaniem ultrafioletowym typu B (UVB). W krajach, gdzie spożycie zielonej herbaty jest wysokie, zapadalność na raka wydaje się być niższa, kwestia wpływu samej zielonej herbaty wciąż jednak wymaga odpowiednich badań.

W jednym z badań klinicznych przeprowadzonych na dużą skalę, gdzie porównano populacje osób pijących zieloną herbatę z niepijącymi, okazało się, że ci, którzy pili duże ilości herbaty są mniej narażeni na rozwój raka trzustki (a zwłaszcza kobiety, które były w mniejszym o 50% stopniu narażone na rozwój choroby). Badania wykazały również pozytywny wpływ zielonej herbaty na takie choroby jak: nowotwory piersi, pęcherza moczowego, jajników, jelita grubego, przełyku, płuc, prostaty, skóry i żołądka. Naukowcy uważają, że efekt ten jest skutkiem wysokiego poziomu polifenoli w herbacie, który może zabijać komórki rakowe i powstrzymywać ich wzrost. Niestety, dokładny mechanizm, dzięki któremu herbata oddziałowuje na komórki nowotworowe nie jest znany.

Inne badania wykazały brak skuteczności spożywania zielonej herbaty w kontekście zapobiegania nowotworom. Dzienne spożycie herbaty, któremu przypisuje się działanie przeciwnowotworowe, również wykazuje duże zróżnicowanie, oscylując od 2 do 10 filiżanek dziennie.

W 2005 roku FDA (Food and Drug Administration) stwierdziła, że ​​”nie ma wiarygodnych dowodów na uzasadnienie wiarygodnych zdrowotnych przesłanek dla spożywania zielonej herbaty w kontekście zmniejszonego ryzyka raka żołądka, płuc, jelita grubego, przełyku/odbytnicy, trzustki, jajnika. Teza dalej pozostaje niepotwierdzona.

Choroby serca

W 2006 roku w Journal of American Medical Association został opublikowany artykuł, w którym wspomniano, iż spożycie zielonej herbaty jest związane ze zmniejszeniem śmiertelności, w tym z powodu chorób układu krążenia. Badanie było przeprowadzone na ponad 40.000 japońskich uczestnikach w wieku od 40 do 79 lat, a obserwacja trwała ok. 11 lat, począwszy od 1994 roku.

Rezultaty były bardzo obiecujące: osoby, które piły co najmniej 5 filiżanek zielonej herbaty dziennie, wykazywały znacznie mniejsze ryzyko zgonu (zwłaszcza związanego z chorobami układu krążenia) niż te, które piły mniej niż jedną filiżankę herbaty dziennie. Na poziomie substancji, dobroczynny efekt można zawdzięczać najprawdopodobniej katechinom i związkom polifenolowym, które chronią układ sercowo-naczyniowy. Pijąc zieloną herbatę wydłużamy długość życia!

Cholesterol

Analiza opublikowanych w 2011 roku badań wykazała, że spożywanie zielonej herbaty w postaci napoju lub kapsułek skutkuje jej wpływem na redukcję cholesterolu, a także jego frakcji LDL (tzw. złego cholesterolu). Niestety w niewielkim stopniu. Z kolei inne badanie wykazało, że spożywanie 10 filiżanek zielonej herbaty dziennie może obniżać poziom cholesterolu całkowitego, jednakże spożywanie 4 filiżanek lub mniej – nie miało żadnego wpływu na poziom cholesterolu.

Udar mózgu

Picie zielonej herbaty lub kawy w regularnych odstępach czasu jest związana ze zmniejszeniem ryzyka wystąpienia udaru mózgu, jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie Stroke: Journal of American Heart Association. Główny autor badania, Yoshihiro Kokubo, po udanym odkryciu stwierdził, że jest to pierwsze badanie na tak dużą skalę, w celu określenia wpływu picia zarówno zielonej herbaty, jak i kawy, na ewentualne ryzyko wystąpienia udaru mózgu. Według niego, aby pomóc obniżyć ryzyko udaru, wystarczy wprowadzić niewielką modyfikację do codziennej diety, dodając do niej zieloną herbatę. Niestety, badanie to nie stwierdziło bezpośrednich zależności między ilością wypitej herbaty a szansami przeżycia udaru mózgu.

Cukrzyca typu drugiego

Badania dotyczące relacji pomiędzy spożyciem zielonej herbaty i cukrzycą jak dotąd pozostają niespójne. Część z nich wykazała mniejsze ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2 u osób pijących regularnie zieloną herbatę w porównaniu do osób niepijących, podczas gdy inne badania wykazały całkowity brak związku między spożyciem herbaty a występowaniem cukrzycy. Na tym polu wciąż czekamy na spójne stanowisko lekarzy w związku z leczniczym działaniem zielonej herbaty na tego rodzaju schorzenie.

Spadek masy ciała

Zielona herbata może wspomagać niewielką utratę masy ciała wśród osób dorosłych z nadwagą i otyłością. Jednakże, wykazany w badaniach klinicznych spadek masy ciała był niewielki, i trudno jednoznacznie przypisać ten efekt zielonej herbacie.

Choroby zapalne skóry

W badaniu klinicznym z roku 2007 zostało stwierdzone, iż zielona herbata może być skutecznym sposobem leczenia chorób skóry, takich jak łuszczyca i łupież. Naukowcy badali na modelach zwierzęcych przeróżne choroby zapalne skóry, których częstym zewnętrznym objawem były plamy, zaczerwienienia, kruchość i suchość, powodowane przez stan zapalny i nadprodukcję komórek skóry. Osoby leczone dermatologicznie, które dodatkowo spożywały zieloną herbatę, wykazywały wolniejszy wzrost komórek skóry oraz obecność genu, który pozytywnie reguluje cykle życiowe komórki.

Pamięć i czynności wyższe

Badania opublikowane w czasopiśmie Psychopharmacology w 2014 roku wskazują, że zielona herbata może poprawiać funkcje poznawcze mózgu, w szczególności pamięć. Zespół badawczy stwierdził, że ich wyniki potwierdzają bardzo pozytywne właściwości zielonej herbaty oraz, że jest w pełni przekonany, iż zielona herbata może być obiecującym czynnikiem w leczeniu zaburzeń poznawczych związanych ze schorzeniami neuropsychiatrycznymi, takimi jak demencja.

Choroba Alzheimera i otępienie

W badaniu opublikowanym w 2011 roku, naukowcy zbadali wpływ jednego ze składników zielonej herbaty (CAGTE) na białka odgrywające kluczową rolę w chorobie Alzheimera. Badania wykazały, że przy wysokich stężeniach CAGTE uzyskiwano skuteczną ochronę komórek przed toksycznym działaniem białka amyloidu beta. Stowarzyszenie chorych na Alzheimera wydało opinię, iż badanie to w istotny sposób koresponduje z dotychczasową wiedzą na temat schorzenia, a spożywanie zielonej herbaty może pomóc w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera.

Jakkolwiek należy zastrzec, że badacze stosowali znacznie większe dawki aktywnej zielonej herbaty w postaci chemicznej – większe niż występujące naturalnie w dostępnych preparatach. Z pewnością niezbędne są dalsze badania, aby udowodnić, czy zielona herbata wykazuje działanie ochronne w znacznie niższej dawce, a także dogłębnie zrozumieć mechanizmy jej działania.

Dodatkowo, wyniki badań opublikowanych przez University of Missouri w 2015 roku pokazują, iż ekstrakt z zielonej herbaty i ćwiczenia fizyczne spowalniają postęp choroby Alzheimera u myszy. Naukowcy mają nadzieję, że ich kompleksowe badanie nad EGCG (związek występujący w zielonej herbacie) pomoże ostatecznie doprowadzić do skutecznego leczenia choroby Alzheimera u ludzi.

Źródło: medicalnewstoday.com