Zielona herbata a odchudzanie

Czy zielona herbata odchudza, a może raczej, czy wspomaga odchudzanie? Oto jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie amatorzy zielonej herbaty. W przeciągu ostatnich kilkunastu lat powstało wiele artykułów, badań i ekspertyz udowadniających związek zielonej herbaty i skutecznego odchudzania. Napój ten nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale posiada również właściwości wspomagające spalanie tłuszczu.

Odchudzanie przy jednoczesnym spożywaniu zielonej herbaty wydaje się być jeszcze bardziej skuteczne i zdrowe. Samo picie zielonej herbaty nie jest jednak w pełni wystarczające. Tylko w połączeniu z dobrze dobranymi ćwiczeniami, zielona herbata może pomóc zredukować poziom tłuszczu w organizmie. Jak podają niektóre źródła, nawet o 20%.

Badania – zielona herbata a odchudzanie

Badania przeprowadzone jakiś czas temu w Azji wskazują, że picie czterech filiżanek zielonej herbaty dziennie może w dość znaczący sposób pomóc w redukcji tkanki tłuszczowej. Jest to możliwe głównie za sprawą składnika o dość tajemniczej nazwie – to polifenol galusan epigallokatechiny (EGCG), który znajduje się w zielonej herbacie. Wzmocnione działanie tego związku jest możliwe dzięki  odpowiedniemu połączeniu z kofeiną w zielonej herbacie.

Przez lata do naukowców zajmujących się badaniem właściwości zielonej herbaty zgłaszali się liczni ochotnicy, którzy pragnęli zrzucić kilka kilogramów. W latach 2000-2013, opublikowano wyniki ponad 40 badań dotyczących związków kofeiny z EGCG i ich wpływu na utratę wagi i przyspieszony metabolizm. 3/4 badań wykazało pozytywny wpływ zielonej herbaty na odchudzanie.

Równie ciekawe są wyniki badań naukowców z Niemieckiego Instytutu Żywienia Człowieka w Poczdamie. Po licznych badaniach przeprowadzanych na myszach, stwierdzili oni, że zwierzęta otrzymujące mieszankę ekstraktu z zielonej herbaty w diecie, po kilku tygodniach miały znacząco niższą masą ciała niż zwierzęta bez owej „zielonej” diety.

Zielona herbata jako panaceum

Tutaj ten hura optymizm ma niestety swoje granice. Naukowcy ostrzegają, że mimo udowodnionych pozytywnych relacji na linii zielona herbata – odchudzanie, nie można jej traktować jako jedynego środka do walki z nadwagą. Odpowiedź na pytanie, czy zielona herbata odchudza, pozostawiam wszystkim Wam! Na koniec jeszcze jedna ciekawostka oparta na badaniach. Naukowcy twierdzą, że picie zielonej herbaty skutecznie obniża ryzyko wystąpienia efektu yoyo. Zatem, ćwiczymy i popijamy zieloną herbatę!

Zobacz pozostałe właściwości.