Zielona herbata a zęby

Czy zielona herbata ma wpływ na zęby, a dokładniej szkliwo? Jeśli często pijesz zieloną herbatę, z pewnością choć raz zastanowiłeś się, czy picie większych ilości zielonej herbaty może wpływać na jakość Twojego uśmiechu. 🙂

Czy herbata szkodzi naszym zębom?

Jak podają specjaliści, produkty, które najbardziej wpływają na kolor naszego szkliwa, to te o intensywnym kolorze. Najczęściej cechują się ciemnym zabarwieniem oraz mocnym odczynem kwaśnym bądź słodkim. Na pewno niejednokrotnie słyszałeś lub słyszałaś o tym, jak kawa, czarna herbata czy czerwone wino zmieniają kolor szkliwa. A jak jest z zieloną herbatą? Czy zielona herbata może mieć negatywny wpływ na szkliwo?

Okazuje się, że każdy rodzaj herbaty działa barwiąco, a niektórzy twierdzą nawet, że zielona herbata ma silniejsze działanie barwiące niż czarna. Co z tym zrobić? Prawdpodobnie najlepszym rozwiązaniem byłoby po prostu umycie zębów tuż po wypiciu większej ilości zielonej herbaty. Nie ma jednak powodu do większych zmartwień. Dla równowagi można dodać również, że zielona herbata działa kardiostatycznie, czyli zapobiega próchnicy zębów (nie mówiąc już o jej działaniu antyoksydacyjnym).

Zielona herbata a dziąsła

Jak zielona herbata może wpływać na dziąsła? Otóż, jak wynika z pewnego badania przeprowadzonego w Japonii, osoby, które piły zieloną herbatę regularnie, miały zdrowsze dziąsła. Postęp u badanych stwierdzono na podstawie trzech wskaźników:

1. Głębokość kieszonek przyzębnych (PD)

2. Kliniczne utraty przyczepu tkanki dziąseł (CAL)

3. Krwawienia przy sondowaniu (BOP)

Wyniki badań były zdumiewające – z każdą jedną filiżanką zielonej herbaty, odnotowano spadek wszystkich trzech wskaźników. Oznacza to zdecydowanie mniejszy odsetek chorób przyzębia u osób, które regularnie piją zieloną herbatę. Do podobnych wniosków doszli niemieccy naukowcy, którzy w swoich badaniach użyli cukierków zawierających ekstrakt z zielonej herbaty.

Podsumowując, zielona herbata pomaga utrzymać nie tylko zdrowe zęby ale także ma dobry wpływ na nasze dziąsła. Ponadto, jak wynika z badań, osobom, które regularnie spożywają zieloną herbatę rzadziej wypadają zęby oraz rzadziej krwawią dziąsła. Chcesz dowiedzieć się więcej o właściwościach zielonej herbaty? Kliknij tutaj.