Zielona herbata na sen

Każdy doskonale wie, że posiłek i napój spożyty bezpośrednio przed snem ma wpływ na jakość i długość naszego snu. Trudne w trawieniu produkty, tłuste, słone czy bogate w cukry proste (również owoce!) nie są na pewno sprzymierzeńcem. A czy zielona herbata na sen to dobry pomysł?

Relaks z filiżanką zielonej herbaty

Z definicji herbata bogata w kofeinę raczej będzie napojem pobudzającym. Jednak jeden z jej składników – l-teanina ma zupełnie inne działanie. Relaksuje on ciało, uspokaja umysł i choć bezpośrednio nie powoduje senności, dokłada bardzo istotną cegiełkę w całym procesie, jakim jest sen i wypoczynek. Odpowiada on bowiem za dokładnie taki typ relaksacji, który od lat zalecany jest przez lekarzy. Liczne badania potwierdzają, że czysty relaks przed snem stanowi skuteczne narzędzie do walki z bezsennością.

Zielona herbata i lepszy metabolizm

Chyba najpopularniejsza właściwość zielonej herbaty związana jest z odchudzaniem. Nie od dziś wiadomo, że zielony napój poprawia metabolizm i wspiera spalanie kalorii. Te zaś idą w parze z naszymi nocnymi zadaniami – zasypianiem i pozostałymi fazami snu (m. in. tak ważną fazą REM). Zdrowy i spokojny sen po pierwsze pozytywnie wpływa na odpowiedni metabolizm, ale także ma ogromny wpływ na samopoczucie i humor. Dlatego dieta uwzględniająca zieloną herbatę pozwala nie tylko odjąć kilka kilogramów na wadze, lecz także może wspierać długi, spokojny sen.

Zielona herbata a trawienie

Spożywanie zielonej herbaty ok. pół godziny po posiłku może pomóc w trawieniu czy usuwaniu nieprzetrawionych wcześniej resztek pokarmowych. Jeśli chodzi o takie oczyszczające wypicie herbaty w porze wieczornej, niektóre osoby polecają tu szczególnie herbatę, która nie zawiera kofeiny (np. japońska Bancha). Co więcej, zielona herbata ma w składzie katechiny, które ograniczają wchłanialność tłuszczów, zatem może może dodatkowo wspomagać utrzymanie zdrowej wagi.

Zobacz pozostałe właściwości zielonej herbaty.