Zielona herbata w okresie ciąży

Odpowiednio zbilansowana dieta w okresie ciąży, bogata w witaminy i minerały, jest kluczowa dla dobrego zdrowia zarówno kobiety, jak i dziecka. Dużo mówi się o tym, jaka żywność powinna znaleźć się w takim jadłospisie, jednak nie zapominajmy, że równie istotne są napoje. Jednym z nich jest właśnie zielona herbata.

Czy zielona herbata jest dobra w ciąży?

Okazuje się, że rzeczywiście zielona herbata może być dobrym uzupełnieniem diety ciężarnej kobiety. Poza dobroczynnym działaniem polifenoli, zielona herbata zawiera również cały zestaw witamin, takich jak A, B, C czy E. Warto wspomnieć także o mikroelementach: fluorze, wapniu, manganie, potasie czy czynku, które wspierają prawidłowy rozwój i wzrost płodu.

Mimo powyższego, zielona herbata w okresie ciąży nie powinna być spożywana w nadmiernych ilościach. Dzieje się tak ze względu na zawartą w niej kofeinę. Wśród przeciwwskazań wymienia się także nieprawidłowe wchłanianie kwasu foliowego, jednak jest to konsekwencją picia nadmiernej ilości zielonej herbaty.

Przy zachowaniu umiaru, zielona herbata w czasie ciąży może być doskonałym uzupełnieniem i wsparciem codziennej zdrowej diety. Zieloną herbatę zaleca się także kobietom z cukrzycą, gdyż picie takiego naparu powoduje obniżenie insuliny i cukru w organizmie. Świetnie redukuje także poziom stresu w organizmie oraz wspiera działanie układu odpornościowego.

Zobacz także inne właściwości zielonej herbaty.