Zielona herbata z jaśminem

Kiedyś, zielona herbata z jaśminem była spożywana tylko przez chińską wyższą sferę i nazywana cesarską perłą. Dziś, dostępna jest dla każdego i jest to jeden z najpopularniejszych smaków zielonej herbaty w Polsce, a może i na świecie. Wiele osób przypisuje jej korzystny wpływ na wygląd oraz działanie antytoksyczne. Jedno jest pewne, jej delikatny smak na pewno trafia w gusta wielu osób, a prozdrowotne właściwości są nie mniejsze niż te, o których mówimy w przypadku czystej zielonej herbaty.

Kilka słów o samym jaśminie

No dobrze, a właściwie czym jest jaśmin? Jaśmin to roślina z rodziny oliwkowatych, która występuje głównie na terenie Afryki i Azji. Na świecie występuje wiele gatunków jaśminu, lecz w produkcji herbat wykorzystuje się najczęściej kwiaty jaśminu wielkolistnego. Mają one dość intensywny, słodkawy zapach, który dobrze komponuje się ze smakiem herbacianego naparu, czyniąc go prawdziwie delikatnym napojem.

Zalety spożywania herbaty z jaśminem

Jaśminowi przypisuje się wiele prozdrowotnych właściwości, m.in. absorbcję promieni UV, obniżanie cholesterolu czy ciśnienia krwi. Dlatego też zielona herbata jaśminowa chętnie spożywana jest podczas letnich dni, w których narażeni jesteśmy na intensywne działanie promieni słonecznych. Co więcej, zawarte w herbacie jaśminowej polifenole mają działanie antyoksydacyjne. Herbata zielona z jaśminem korzystnie wpływa na skórę, może łagodzić oparzenia, a nawet zapalenie spojówek.

Smak herbaty z dodatkiem jaśminu jest bardzo subtelny i łagodny. Sporo osób decyduje się na tę herbatę właśnie ze względu na lekki, kwiatowy dodatek, który uszlachetnia smak klasycznej zielonej herbaty. Herbatę z jaśminem przygotowujemy z jednej łyżeczki suszu na filiżankę, i zalewamy wodą o temperaturze ok. 75ºC. Parzymy około 4 minuty, nie dopuszczając do utraty delikatnego aromatu.

Zobacz inne rodzaje zielonych herbat.