Zielona herbata liściasta

Wiele osób twierdzi, że tylko zielona herbata liściasta w pełni oddaje cały smak, zapach i aromat zielonej herbaty. Nie od dziś wiadomo, że wybór liści wpływa na zawartość odpowiednich składników w herbacie, które z kolei odpowiadają za lecznicze właściwości tego popularnego na całym świecie napoju. Liście zielonej herbaty mają bezpośredni wpływ na stężenie i zawartość polifenoli w herbacie, czyli substancji wykazujących silne działanie przeciwutleniające, zmniejszające ryzyko wystąpienia chorób układu krwionośnego i nowotworów.

Jak długo przechowywać zieloną herbatę liściastą?

Liściasta zielona herbata może występować pod postacią całych liści lub ich kawałków. Im mniejsze naruszenie struktury liści, tym większa szansa na zachowanie korzystnych właściwości zielonej herbaty oraz delektowanie się głębokim smakiem i aromatem naparu. Warto pamiętać, że każdy susz wraz z upływem czasu ulega utlenieniu, a jego ogólna jakość spada. Szczególnie zielona i biała herbata wrażliwe są na czynnik czasu. Zielona herbata liściasta zachowuje świeżość od około roku do półtora roku, choć niektóre gatunki, poddawane procesowi fermentacji tuż po zbiorze, mogą utrzymać swoją dobrą jakość nieco dłużej. Bezwzględnie należy jednak pamiętać o takim przechowywaniu zielonej herbaty, które wykluczy szkodliwe działanie na nią światła, wilgoci czy innych zapachów.

Ekspresowa czy liściasta?

W przeciwieństwie do zielonej herbaty ekspresowej, herbata liściasta wymaga więcej pomyślunku, jeśli mowa o jej parzeniu, a także jest z reguły droższa. Przy zakupie zielonej herbaty liściastej, staraj się wybierać te herbaty, których liście są zbierane ręcznie. Podczas zbiorów maszynowych, wiele liści zostaje mechanicznie uszkodzonych, przez co unikatowe właściwości zielonej herbaty mogą ulec osłabieniu. Aby w pełni cieszyć się smakiem i prozdrowotnym działaniem zielonej herbaty, warto również zapoznać się z kilkoma zasadami dotyczącymi jej parzenia, o których przeczytasz tutaj.