Gunpowder

Gunpowder, czyli… proch strzelniczy. Bo właśnie tak należałoby przetłumaczyć nazwę tej popularnej herbaty. Co ma wspólnego zielona herbata z prochem strzelniczym? Otóż, okazuje się, że podczas suszenia, liście tej herbaty zwijane są w małe kuleczki, które wyglądem przypominają właśnie proch strzelniczy.

W Chinach natomiast na Gunpowder mówi się zhucha, czyli herbata perłowa. Oryginalnie uprawiana była w chińskiej prowincji Zhejiang (niektóre źródła mówią o Anhwei), obecnie występuje na niemalże wszystkich chińskich uprawach. Co ciekawe, Gunpowder jest herbatą, którą tradycyjnie wykorzystuje się w Maroko do przygotowania mocnej i słodkiej herbaty z miętą.

Podczas parzenia tej herbaty warto wziąć pod uwagę jej małą objętość. Napar z herbaty Zhucha będzie miał bursztynowy kolor i raczej mocny, cierpki smak, ale także pełny, bogaty aromat. Klasyczna Gunpowder świetnie smakuje także w połączeniu z innymi gatunkami herbat oraz z miętą. Intensywniejszy smak uzyskamy wydłużając czas parzenia.

Jak wszystkie zielone herbaty, również Gunpowder wykazuje mnóstwo prozdrowotnych właściwości. Wypita tuż po przebudzeniu, doskonale pobudza i wprawia w dobry nastrój. Jest bogata w witaminy, pomaga w regulowaniu trawienia, działa odtruwająco i przeciwwirusowo.

Zobacz pozostałe gatunki zielonych herbat.