Gyokuro

Gyokuro to wysokiej jakości zielona herbata japońska oryginalnie pochodząca z rejonów Kagoshima. W Japonii uważa się ją za herbatę wykwintną i spożywa w niewielkich ilościach. Inna nazwa dla tej mieszanki to Gyokuro Jade Rosy. Dla japończyków smak tej herbaty mieści się w kategoriach umami.

Uprawę tej herbaty charakteryzuje fakt, iż do 20 dni przed zbiorem jej liście pokrywane są specjalnymi matami, aby uniknąć nasłonecznienia lub też zbytniego zacienienia. Dzięki temu liście mogą produkować więcej chlorofilu, co z kolei wpływa zachowanie w nich potrzebnych aminokwasów, białek i węglowodanów.

Liście zbierane są na przełomie kwietnia i maja. Zerwane ręcznie listki są później poddawane procesowi parzenia, który trwa bardzo krótko (około kilku sekund). Taki sposób przetworzenia pozwala im zachować piękny, zielony kolor oraz wszystkie właściwości. W końcowym etapie, liście formuje się w małe igiełki i pozostawia do wysuszenia, a następnie sortuje.

Gyokuro charakteryzuje się intensywnym umami, a także delikatnie słodkim posmakiem. Napar ma piękny, pełny kolor i oleistą strukturę. Goryczka jest tutaj mało wyczuwalna. Dzięki krótkiemu procesowi przetwarzania tej herbaty, nie zostaje ona pozbawiona teiny. Będzie zatem działała pobudzająco i energetyzująco (przy odpowiednim parzeniu).

Sprawdź inne gatunki zielonych herbat.