Kukicha

Kukicha to japońska herbata zwana łodyżkową (,,kuki” to z japońskiego łodygi). Jak sama nazwa mówi, produkuje się ją z łodyżek, szypułek i gałązek krzewu herbacianego – są to najczęściej pozostałości po oddzieleniu liści, z których później powstają herbaty takie, jak matcha czy sencha.

Dzięki nietypowemu składowi, herbata ta posiada unikatowy smak i aromat, a także właściwości, którymi nie mogą pochwalić się inne zielone herbaty. Kukichę wyróżnia także niższa zawartość kofeiny (teiny). Z tego powodu, z powodzeniem mogą pić ją dzieci czy seniorzy. Smak herbaty kukicha określą najlepiej słowa: trawiasty, cytrusowy i orzeźwiający. Herbata ta cechuje się umiarkowaną goryczką, dlatego może być dobrym wyborem dla amatorów zielonej herbaty.

Warto również wspomnieć, że czysta japońska kukicha pochodzi z organicznych upraw, na których nie stosuje się sztucznych nawozów czy chemicznych środków przeznaczonych do ochrony roślin. Co więcej, herbata ta jest jedną z preferowanych herbat w diecie makrobiotycznej, ze względu na swoje bogactwo witamin i minerałów, a także dużą zawartość wapnia. Kukicha okazuje się mieć lekko zasadowy odczyn, zatem może pomagać w odkwaszaniu organizmu.

Japońska kukicha to prawdziwy koktajl składników odżywczych o przyjemnym i łagodnym smaku. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od sposobu jej przygotowania. Kukicha będzie smakowała najlepiej, jeśli zaparzymy ją w temperaturze około 70-80ºC i w czasie 2 minut.

Zobacz pozostałe gatunki zielonych herbat.