Pi Lo Chun

Pi Lo Chun to jedna z najcenniejszych chińskich herbat. Dlaczego? Okazuje się, że zbiór tej herbaty występuje tylko w jednym dniu w roku, kiedy liście osiągają odpowiednią jakość. Przeważnie ma to miejsce na przestrzeni od połowy marca do połowy kwietnia, w czasie równonocy.

Herbata Pi Lo Chun rośnie w górach, w chińskiej prowincji Jiangsu. Sprzyjające warunki do odpowiedniego wzrostu tej herbaty, w tym zwłaszcza dużą wilgotność, zapewnia obecność pobliskiego jeziora o nazwie Tai Hu-hu. Co ciekawe, pośród krzewów herbacianych rosną również drzewa owocowe, takie jak śliwki czy brzoskwinie, których to zapach i aromat przenika do liści herbaty Pi Lo Chun.

W rezultacie otrzymuje się herbatę o ciekawym, słodkawym smaku, przywodzącym na myśl owoce słodkich śliwek, moreli czy brzoskwiń… Jak każda zielona herbata, Pi Lo Chun zapewni również odrobinę goryczki, która zrównoważy słodkawy posmak i doda orzeźwienia. Ta herbata to dobry wybór dla tych, którzy nie przepadają za typowym, roślinnym zapachem i smakiem zielonej herbaty lub po prostu tych, którzy poszukują ciekawych odmian chińskiej zielonej herbaty.

Zielona herbata Pi Lo Chun znana jest również pod nazwą Biluochun, Bi Lo Chun, Bi Lou Hong Cha Green, Pi-luo-czchun. Poza Jiangsu, produkuje się ją również w prowincji Zhejiang i Syczuan, jednak to właśnie ta uprawiana i produkowana w górach Dongting jest uznawana za najdoskonalszą.

Zobacz pozostałe gatunki zielonych herbat.