Mao Feng

Mao Feng to jedna z klasycznych zielonych herbat, uprawiana głównie w prowincji Fujian, na południowo-wschodnim wybrzeżu Chin. Mao Feng oznacza dosłownie ,,koniuszki włosów”. Skąd taka nazwa herbaty? Okazuje się, że podczas jej zbiorów pod uwagę brane są tylko bogato owłosione liście i dłuższe pędy. Młode listki mają delikatnie skręcony kształt, co przywodzi na myśl właśnie koniuszki włosów.

Jeśli mowa o herbacie Mao Feng, jest ona jedną z najsłynniejszych zielonych herbat. Często mówi się o niej również, że jest jedną z najbardziej delikatnych mieszanek. To oznacza, że Mao Feng może być dobrym wyborem dla tych, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z zieloną herbatą, eksplorując klasyczne, niezbyt intensywne i bogate w gorycz smaki.

Zbiorem liści Camellia sinensis zajmują się ponoć wyłącznie kobiety i dziewczęta. Herbata umieszczana jest w wielkich koszach, przenoszona na plecach i jak najszybciej dostarczana do miejsca przetwarzania, tak, aby nie dopuścić do rozpoczęcia procesu fermentacji. Zebrane liście zostają swobodnie rozłożone i naturalnie więdną. Kolejno, dochodzi do zatrzymania utleniania enzymów na skutek działania wysokiej temperatury. Ostatecznie herbata jest podsuszana i skręcana, a jej liście nie ulegają rozdrobnieniu. Tak przygotowana herbata jest gotowa do sortowania i pakowania.

Zobacz pozostałe gatunki zielonych herbat.