Zielona herbata czy kawa?

Autor: Marta
19 maja 2021

Zielona herbata czy kawa?

Nic nie stawia na nogi tak, jak dobra, mocna kawa. Czy na pewno? Czas rozprawić się z tym popularnym mitem oraz zastanowić, czy kawa rzeczywiście zawsze jest najlepszym i, przede wszystkim, bezpiecznym wyborem. Pojedynek zielona herbata a kawa uważam za otwarty!

Więcej kofeiny!

Kofeina to popularne ,,paliwo”. Już w czasach epoki kamiennej ludzie zauważyli, że żucie niektórych liści i nasion poprawiało samopoczucie i redukowało zmęczenie. Z czasem składniki o takim działaniu zaczęto gotować w gorącej wodzie. Z tego miejsca niedaleko już było do powstania kawy, która znana jest dziś na całym świecie jako popularny napój pobudzający. 

Gdzie jeszcze obecna jest kofeina? Najlepiej znane źródła tej substancji to, oprócz kawy, herbata i kakao, jednak kofeina może być też uzyskiwana syntetycznie. Znajdziemy ją w między innymi w różnych energetykach czy napojach gazowanych, jak np. Coca Cola. Okazuje się, że nawet kawa bezkofeinowa zawiera śladowe ilości kofeiny. Co więcej, szacuje się, że codziennie około 80 do 90% dorosłych spożywa kofeinę w sposób nieświadomy!

Kofeina – pomocna czy szkodliwa?

Jak już wiemy, kofeina znajduje się zarówno w kawie, jak i herbacie. Nie bez powodu stosujemy je jako zamienniki. Wiemy też, że kofeina w małych ilościach może podnosić nastrój, zwiększać koncentrację i pobudzać do działania. Przy zbyt dużej dawce, efekt spożycia kofeiny może być odwrotny – wtedy stajemy się bardziej drażliwi, nerwowi, a nasz nastrój się obniża. W skrajnych przypadkach, za duża ilość kofeiny może prowadzić do zatrucia, a nawet śmierci.

Ile kofeiny w kawie, ile w herbacie?

Trudno dokładnie określić, ile kofeiny znajduje się w kawie, a ile w zielonej herbacie. Ilość kofeiny będzie zależała od rodzaju zielonej herbaty czy chociażby czasu zbioru liści. Jeśli porównamy szacowaną zawartość kofeiny w ziarenkach kawy i liściach zielonej herbaty, dowiemy się, że herbaciane liście kryją w sobie nawet dwa razy więcej kofeiny. Co innego, gdy z takich liści przygotujemy napar.

Kluczową rolę odgrywają tutaj proporcje, czyli ilość suszu i sposób parzenia. Parząc optymalną ilość zielonej herbaty, czyli ok. 1 g suszu na 100 ml, i zestawiając ją z 6-7 g kawy na 100 ml, zobaczymy, że taka sama objętość gotowego naparu zielonej herbaty będzie miała około 2-3 razy mniej kofeiny niż napój kawowy. 

Herbata czy kawa – co wybrać?

Nie ma jednej odpowiedzi na pytanie, która z nich jest lepsza czy zdrowsza. Oba te napoje mogą mieć pozytywny wpływ na nasz organizm, przy założeniu, że spożywane są w umiarkowanych ilościach. Każda z nich posiada cenne właściwości – kawa na przykład redukuje ryzyko rozwoju cukrzycy oraz niektórych nowotworów, a także może zapobiegać chorobom serca. O właściwościach zielonej herbaty pisaliśmy tutaj.

Jednocześnie, spożywanie każdej z nich ma swoje małe minusy. Kawa jest kwaśna, więc nie jest najlepszym przyjacielem żołądka, a także osób borykających się z podwyższonym ciśnieniem. Zielona herbata z kolei może na przykład negatywnie wpływać na przyswajalność żelaza czy szkliwo zębów.

Zielona herbata czy kawa to pytanie, które warto pozostawić do indywidualnej oceny, bo oprócz kwestii zdrowotnych niezwykle ważne są też walory smakowe. W końcu dobra kawa czy zielona herbata to dobry początek dnia!

Zobacz pozostałe wpisy.