Zielona herbata na zimno – jak ją przygotować?

Autor: Marta
4 sierpnia 2021

Lato trwa w najlepsze, a wysokie temperatury zachęcają nas do sięgania po zimne napoje, które przynoszą ulgę i przyjemne orzeźwienie. Jednym z napojów, które skutecznie gaszą pragnienie w upalne, letnie dni jest zielona herbata parzona na zimno, czyli tak zwana cold brew

Podstawy parzenia na zimno

Cold brew to dość nowatorski, a jednocześnie ostatnio bardzo popularny sposób przyrządzania zarówno kawy, jak i herbaty. Sama metoda jest bardzo prosta. Do parzenia metodą cold brew potrzebna jest jedynie herbata, dzbanek lub inne naczynie oraz niska temperatura, która przyspieszy proces zimnego parzenia. 

Warto zaznaczyć, że herbata cold brew nie jest tym samym, co herbata mrożona. Metoda cold brew to inaczej macerowanie herbaty na zimno, które skutkuje otrzymaniem zupełnie innego aromatu herbaty, o większej zawartości witamin oraz znacznie mniejszej goryczce. Nie polega ona na tradycyjnym parzeniu i studzeniu herbaty, jak w przypadku iced tea, a dosłownie na parzeniu jej na zimno.

Do parzenia na zimno można wykorzystać praktycznie każdą herbatę. Nie ma znaczenia, czy zaparzymy banchę, senchę, hojichę czy kukichę, jednak ta ostatnia będzie dobra zwłaszcza dla dzieci, ze względu na brak zawartości teiny. Pozostałe herbaty, poprzez metodę parzenia cold brew, również wytracą nawet połowę teiny. Będą także delikatniejsze, łagodniejsze, lekko słodkie. Może bardzo nie pobudzą, ale na pewno przyjemnie orzeźwią.

Jak przygotować herbatę cold brew?

Do dzbanka lub wybranego naczynia o pojemności około 1-1,5l należy wsypać 3-4 łyżki stołowe zielonej herbaty, czyli odpowiednio więcej niż w przypadku gorącego parzenia. Kolejno herbatę zalewa się przegotowaną, schłodzoną wodą lub wodą mineralną, i wstawia do lodówki. Czas chłodzenia herbaty to minimum 2-3 godziny, a jeszcze lepiej pozostawić ją w lodówce na całą noc. Rano będziemy mogli już pić gotowy, orzeźwiający napój.

Z czym pić zimną zieloną herbatę?

Dla wielu zimna zielona herbata jest smaczna sama w sobie, inni z kolei lubią uzupełniać ją różnymi dodatkami. Mogą to być na przykład liście mięty lub innych świeżych ziół, takich jak szałwia, bazylia czy rozmaryn. Do herbaty na zimno pasują także owoce cytrusowe, takie jak cytryna, limonka, pomarańcze lub sama skórka pomarańczowa. 

Czy zielona herbata na zimno wymaga słodzenia? Herbata cold brew jest już delikatnie słodsza od herbaty parzonej w tradycyjny sposób, zatem cukier lub słodzik nie są konieczne. Ci, którzy lubią słodsze smaki, mogą ją jednak dosłodzić na przykład odrobiną miodu lub cukru trzcinowego.

Zielona herbata cold brew w kilku krokach:

  1. Wsyp do dzbanka 3-4 łyżki herbaty.
  2. Zalej około 1-1,5l zimnej wody.
  3. Wstaw do lodówki na kilka godzin lub na noc.
  4. Wyjmij schłodzoną herbatę.
  5. Dodaj zioła, cytrusy i inne dodatki lub/i kostki lodu.
  6. Herbata jest gotowa do picia. Smacznego!

Pijecie zieloną herbatę na zimno? Dajcie znać w komentarzach!

Pozostałe wpisy możecie znaleźć tutaj.